ایرانی‌ها زیاد سفر خارج می‌روند؟!

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 10:19 ق.ظ   نویسنده : نویسنده      روزنامه شهروند در یادداشتی به نقد سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی درباره میزان سفرهای خارجی ایرانیان پرداخت.

این روزنامه در ادامه می نویسد: «ایرانی‌ها زیاد مسافرت خارجی می‌روند» این ادعای ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی است اما این ادعا چقدر صحت دارد؟ آیا ما ایرانی‌ها زیاد از اندازه مسافرت خارجی می‌رویم؟ درحالی رئیس‌کل بانک مرکزی ادعا کرده که مسافرت خارجی در ایران بیش از حد معمول است و باید متعادل شود که کشور ایران حتی جایی در بین کشورهای «گردشگر فرست» جهان ندارد. چین، آمریکا و آلمان در صدر کشورهای گردشگر فرست قرار دارند و سازمان جهانی گردشگری در لیست ١٠ تایی خود جایی برای ایران قایل نشده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بنابر خلاصه آمارهای‌ سال ۲۰۱۴و ۲۰۱۵ سازمان جهانی جهانگردی اعلام کرده که ایرانی‌ها در سفرهای خارجی خود رقمی بالغ بر ۷میلیارد و ۵۱۷میلیون دلار هزینه کرده‌اند و این طرف ماجرا، چینی‌ها در ‌سال گذشته ٢٦١‌میلیارد هزینه‌کرد خروج از کشور خود را پرداخت کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا، بعد از چین با هزینه‌کرد ١٢٢‌میلیارد دلار در رتبه دوم این لیست قرار دارد.

تعداد گردشگران خروجی ایران جایی در بین تعداد گردشگران خروجی جهانی ندارد. فارغ از این‌که گردشگران خروجی هر کشوری ‌سال گذشته چقدر هزینه کرده‌اند، سایت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) اعلام کرده که تعداد گردشگران جهانی در این ‌سال به ١,٢‌میلیارد نفر رسیده و این درحالی است که گردشگران خروجی ایران ٩‌میلیون نفر و گردشگران ورودی کشورمان ٧‌میلیون نفر اعلام شده‌اند.

دکتر محمود ضیایی، تحلیلگر صنعت گردشگری با رد ادعای سیف می‌گوید: آقای سیف باید بگویند که این ادعا را براساس کدام آمار کرده‌اند و اگر حتی این ادعا صحت داشته باشد، بالا بودن تعداد سفرهای خارجی ایرانی‌ها می‌تواند نشان توسعه و افزایش سطح فرهنگ آنها در حوزه گردشگری باشد.

درحالی‌که روند خروج گردشگر از کشورهای توسعه یافته همواره صعودی است، مروری بر گردشگران خروجی ایران در سال‌های پیش حاکی از آن است که ما در سال‌های مختلف، افزایش و کاهش‌های مختلفی را تجربه کرده‌ایم و همین نوسان گویای آن است که نمی‌توان با یک ادعای یک خطی گردشگری خروجی ایران را بیشتر از حد تعادل دانست. در‌ سال ٢٠١٤ حدود ٧/٧‌میلیون گردشگر از کشور خارج شده بود که این میزان در‌ سال ٢٠١٥ با کاهش ١٤‌درصدی به ٦٢/٦‌میلیون نفر رسید. آخرین آمار مربوط به‌ سال گذشته اما گویای این است که ٩‌میلیون ایرانی کشور را به مقاصد تفریحی جهان ترک کرده‌اند.

محمود ضیایی، تحلیلگر حوزه گردشگری از ولی‌الله سیف می‌خواهد که ادعای خود را اثبات کند. او می‌گوید: اگر مردم ما به درک اهمیت سفرهای جهانی و صنعت گردشگری رسیده‌اند، به این معناست که ما یک گام به توسعه‌یافتگی نزدیک شدیم. چرا باید از این اتفاق ناراضی باشیم و آن را منفی قلمداد کنیم؟ آیا به چین، آمریکا و آلمان نزدیک شدن اشتباه است؟

آقای سیف توضیح بدهند که از کجا به این ادعا رسیده‌اند و آن را چگونه تفسیر کرده‌اند؟

چین در بسیاری از آمارهای جهانی در صدر جداول ایستاده‌ است و می‌توان این صدرنشینی را به جمعیت کم نظیر این کشور نسبت داد.

آخرین جمعیت چین یک‌میلیارد و ٣٩١‌میلیون و ٢٦٠‌هزار نفر اعلام شده است. هزینه‌کرد خروج گردشگران از این کشور را هم ٢٦١‌میلیارد دلار اعلام کرده‌اند و این آمارها به ما می‌گویند که هر شهروند چینی برای خروج از کشور حدود ٢٠٠ دلار هزینه کرده است. سراغ آمریکا می‌رویم و از تقسیم هزینه‌کرد گردشگران آمریکا به جمعیت آنها به جایی می‌رسیم که هر گردشگر آمریکایی برای خروج از کشور خود، ٣٧٥دلار هزینه کرده است. ایران اما کجای این آمار ایستاده است؟ هر ایرانی‌ سال گذشته تنها ٩٣ دلار ارز با خود از کشور خارج کرده است.

خوب است بدانید که براساس گزارش UNWTO، مردم کشورهای آسیا و اقیانوسیه در‌ سال ٢٠١٦ در سفرهای خارجی خود ٤٧٣‌میلیارد دلار هزینه کرده‌اند که ٣٩‌درصد از کل مقدار جهانی را تشکیل می‌دهد. شمال‌شرقی آسیا بزرگترین بخش این هزینه‌کردها را تشکیل می‌دهد چرا که چین وزنه سنگینی برای آسیا به شمار می‌رود و منجر به رشد سفرهای ورودی به کشورهای زیادی در آسیا، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی شده. این کشور اکنون بیش از نیمی از هزینه‌کرد سفرهای خارجی آسیا یعنی ٥٥‌درصد را برعهده دارد و ٢١‌درصد از عواید توریسم بین‌المللی را ایجاد می‌کند.لینک منبع

مطلب ایرانی‌ها زیاد سفر خارج می‌روند؟! در سایت مفیدستان.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

چگونه اعتماد به نفس واقعی به دست آوریم

سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:19 ق.ظ   نویسنده : نویسنده      اعتمادبه‌نفس واقعی مهارتی است که با تمرین هر روزه به دست می‌آید و چیزی فراتر از تمرکز روی زبان بدن و تکرار جملات مثبت است.

اگر تا به حال در مورد راه‌های افزایش اعتمادبه‌نفس جستجو کرده باشید احتمالا در تمام مقالات خوانده‌اید که زبان بدن و تکرار کردن جملات مثبت باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود. بسیاری از ما همه‌ی این راه حل‌ها را بارها در روز تکرار می‌کنیم اما هنوز هم پیشرفت چشمگیری در افزایش اعتمادبه‌نفس خود مشاهده نکرده‌ایم. پس راه‌حل چیست و چگونه می‌توان اعتمادبه‌نفس واقعی به دست آورد؟ در ادامه‌ی این مقاله‌ی زومیت به بررسی پنج راهی می‌پردازیم که در انجام این کار به شما کمک می‌کنند.

confidence

۱- درخواست خود را مکررا تکرار کنید

اغلب مردم تمایلی به درخواست مکرر یک چیز ندارند زیرا از اینکه جواب منفی بشوند می‌ترسند و واقعیت این است که رد شدن از سوی دیگران به هیچ عنوان خوشایند نیست زیرا احساس می‌کنیم هر پاسخ منفی که می‌شنویم توانایی‌ها و ارزش‌های ما را زیر سوال می‌برد. اما زمانی که با این موضوع روبه‌رو شوید متوجه می‌شوید تأثیر چندانی روی زندگی شما نداشته است. به‌عنوان مثال می‌بینید هنوز هم دوستان خود را از دست نداده‌اید و مقدار پولی که در حسابتان دارید مانند گذشته است. به عبارت دیگر شما چیزی برای از دست دادن ندارید. در عوض یاد می‌گیرید هر از گاهی ریسک کنید و در پاسخ خطری که پذیرفته‌اید نتایج شگفت‌انگیزی بگیرید.

۲- برای خودتان زمان بگذارید

قرار ملاقات‌های موفقیت‌آمیز و خواسته شدن از طرف دیگران از جمله عواملی هستند که روی افزایش اعتمادبه‌نفس تأثیر می‌گذارند. اما اگر تمام زمان خود را روی فکر کردن به انتظارات و خواسته‌های دیگران بگذارید قادر نخواهید بود به تمام جنبه‌های خود دسترسی پیدا کنید. درنتیجه نمی‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و مطمئنا نمی‌توانید برای چیزی که از وجودش اطلاع ندارید اعتماد‌به‌نفس داشته باشید.

confidence

۳- اصول مهم زندگی را شناسایی کنید

زمانی که راهنمایی و برنامه‌ی مشخصی برای زندگی خود نداشته باشید نمی‌توانید در مسیر درست قرار بگیرید. به عبارت دیگر بازیچه‌ی دیگران شده و به هر جهتی که آن‌ها می‌خواهند هدایت می‌شوید. جهت‌هایی که ممکن است برای شما درست نباشند و احساس بدی در شما به وجود آورند. بنابراین از خودتان بپرسید به چه چیزی اعتقاد دارید و برای چه چیزی ارزش قائل هستید. سپس رفتار و تصمیم‌های خود را روی علاقه‌مندی‌ها متمرکز کنید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید دیگران دائما سراغتان می‌آیند و به شما اعتماد خواهند کرد. قرار گرفتن در چنین شرایطی یعنی به دست آوردن وفاداری دیگران، اعتمادبه‌نفس را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

۴- تعریف دیگران را بپذیرید

فردی که اعتمادبه‌نفس نداشته باشد معمولا تعریف دیگران را قبول نمی‌کند زیرا احساس می‌کند کارش آن‌طور که باید تعریفی ندارد و آن‌ها را گول زده است. اما این فروتنی یعنی شما مشتاق هستید دیگران را نسبت به خودتان در اولویت قرار دهید. قبول کردن تعریف و تمجید دیگران احساس خوبی در آن‌ها ایجاد می‌کند و باعث می‌شود هر موقع لازم باشد این کار را انجام دهند.

confidence

۵- هر روز کارهایی را انجام دهید که شما را مضطرب می‌کنند

مغز انسان به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که به احساسات زودتر از منطق واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل است که اغلب انسان‌ها دچار احساس ترس شده، تسلیم می‌شوند و شکست می‌خورند. برای کنار گذاشتن ترس باید به مغزتان نشان دهید که در صورت تلاش کردن چه اتفاقی خواهد افتاد. باید دائما تجارب جدید کسب کنید و با یاد گرفتن چیزهای جدید این باور را در خودتان ایجاد کنید که ایمن هستید. منظور از انجام دادن کارهایی که شما را مضطرب می‌کنند این نیست که با چتر نجات از ارتفاع زیاد بپرید، بلکه می‌توانید روی کارهایی مانند نمونه‌های زیر تمرکز کنید:

  • صحبت‌های جدی با شخصی که احترام زیادی برای او قائل هستید
  • تمیز کردن انباری که پر از موجوداتی مانند سوسک و عنکبوت است
  • پیدا کردن مسیر جدید از محل کار تا خانه بدون کمک گرفتن از جی‌پی‌اس
  • سفارش غذایی که تا به حال امتحان نکرده‌اید در رستوران

هرقدر بیشتر خودتان را به چالش بکشید و در موقعیت‌های این‌چنینی قرار بگیرید بیشتر متوجه می‌شوید که هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد و یک قدم از منطقه‌ی راحتی خود دورتر خواهید شد.

اگرچه برخی انسان‌ها به طور ذاتی جسورتر از دیگران هستند اما اعتماد‌به‌نفس مهارتی است که هر انسانی فارغ از درجه‌ی هوش خود می‌تواند یاد بگیرد و آن را با تمرین تقویت کند. البته این بدان معنا نیست که در عرض پنج ثانیه موفق خواهید شد. صبور باشید و هر روز برای افزایش اعتمادبه‌نفس خود زمان بگذارید. بعد از مدتی متوجه تغییرات خود و تأثیر آن روی زندگی خواهید شد.لینک منبع

مطلب چگونه اعتماد به نفس واقعی به دست آوریم در سایت مفیدستان.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • نویسنده (28)

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو